Dlaczego nie produkujemy nagrobków z marmuru?

artykuł 01

Zdarza się, że do naszego zakładu przychodzą klienci, którzy mówią że chcą zamówić "nagrobek z marmuru", a jednocześnie mają na myśli granit. Jest to dość powszechna pomyłka i nie ma się czego wstydzić, w końcu przeciętny Kowalski nie musi znać różnicy pomiędzy przeróżnymi kamieniami i ich składem geologicznym. Nie trzeba też znać słownikowej definicji marmuru, wystarczy zrozumieć, że jest to kamień znacznie bardziej miękki od granitu. Dla przykładu, marmuru nie wydobywa się przy użyciu materiałów wybuchowych, bo może to znacznie uszkodzić strukturę kamienia, powodująć pękniecia na jego powierzchni.

Marmur jest miękki, więc jest doskonałym tworzywem rzeźbiarskim. Już w starożytnej Grecji artyści oddawali cześć swoim bogom i bohaterom odzwierciedlając ich wizerunki w tym plastycznym kamieniu. Co jednak za tym idzie, miękki znaczy też mniej gęsty. Przestrzenie między minerałami są większe, niż w przypadku granitu, a to oznacza, że marmur jest bardziej nasiąkliwy. Innymi słowy, ciecz ma więcej "miejsca" żeby przedostać się wgłąb kamienia. Skutkuje to niechcianymi plamami i odbarwieniami.

Do produkcji nagrobków w naszym kraju , przy trudnych warunkach pogodowych od uciążliwych upałów po mroźne zimy, najmądrzejszym rozwiązaniem jest produkowanie nagrobków z granitu, kamienia o wiele bardziej trwałego i odpornego niż marmur. W pobliżu naszego zakładu jest wiele miejscowości, gdzie można zobaczyć takie nagrobki: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Tczew itd.